Przekraczając granice - o projekcie

fioW maju 2018r. Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Ostródzie rozpoczęło realizację projektu w ramach Funduszu Inicjatyw Obywatelskich.

Celem projektu pn. : „Przekraczając granice…” jest wzmocnienie posiadanych i nabycie nowych umiejętności w zakresie rzecznictwa własnych praw oraz podniesienie poziomu samodzielności 15 osób z niepełnosprawnością intelektualną. Istotną kwestią jest również poprawa wizerunku osób z niepełnosprawnością intelektualną w lokalnym środowisku społecznym.

Poza osobami z niepełnosprawnością intelektualną w projekcie wezmą udział również rodzice/ opiekunowie osób z niepełnosprawnością intelektualną, kadra merytoryczna zatrudniona w placówkach Stowarzyszenia, wolontariusze oraz młodzież z ostródzkich szkół ponadgimnazjalnych i studenci Uniwersytetu Warmińsko – Mazurskiego w Olsztynie.

Przewidziane są szkolenia dla osób z niepełnosprawnością intelektualną, rodziców/opiekunów oraz kadry merytorycznej

Projekt jest odpowiedzią na aktualne potrzeby osób z niepełnosprawnością, ich pragnienia, marzenia a przede wszystkim jest walką z utrwalonymi w społeczeństwie stereotypami w postrzeganiu osób z niepełnosprawnościami.

Ruch Self – Adwokatów istniejący w Warsztacie Terapii Zajęciowej w Ostródzie podejmuje swoje działania już od 2004 roku, przynosząc wiele ciekawych rozwiązań sprzyjających rozwojowi osób z niepełnosprawnością intelektualną. Z sukcesem został zrealizowany w 2013 r., ze środków PO FIO, projekt dla self- adwokatów z naszego regionu.

Realizacja projektu pozwoli osobom z niepełnosprawnością intelektualną zdobywać wiedzę nt. praw i obowiązków obywatela. Uczestnicy będą dzielić się tą wiedzą z młodzieżą szkół ponadgimnazjalnych i studentami, zwłaszcza w kontekście własnej niepełnosprawności, rozwinął kompetencje społeczne, nabędą umiejętności niezbędne podczas publicznych wystąpień i prelekcji.

Projekt przyczyni się również do zauważenie przez społeczeństwo lokalne wkładu pracy Stowarzyszenia w polepszanie jakości życia osób z niepełnosprawnością intelektualną. Podejmowane działania: konferencje, prelekcje, obchody Dnia Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną, ukażą potencjał drzemiący w osobach z niepełnosprawnością intelektualną, zniwelują bariery mentalne, zwiększą możliwość poznania i pełniejszego zrozumienia sytuacji osób z niepełnosprawnością intelektualną.

 

 


PSONI Koło w Ostródzie

ul. Grunwaldzka 19A
14-100 Ostróda
+48 89 646 49 29

KRS 0000007981
NIP 741 14 86 410

PKO BP SA 46 1020 3613 0000 6702 0002 5775

Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem